poniedziałek, 24 stycznia 2011

Z dachu do kranu


Instalacja do gromadzenia i wykorzystywania wody deszczowej w domach jednorodzinnych, wielorodzinnych, a także w budynkach użyteczności publicznej to ekonomiczna i ekologiczna inwestycja.

Litr zużytej przez nas deszczówki oznacza oszczędność tej samej ilości wody pitnej, a także odprowadzanych ścieków. I choć woda deszczowa w przeciwieństwie do pitnej nie jest stale do dyspozycji, to w naszych szerokościach geograficznych ilość opadów jest satysfakcjonująca.

Ile wody pitnej zużywamy
Szacuje się, że zużycie wody w ciągu jednego dnia, na jedną osobę wynosi około 150 litrów. Woda wykorzystywana do picia, gotowania, kąpieli oraz zmywania naczyń musi spełniać wysokie wymagania jakości. Stanowi ona jednak niecałą połowę dziennego zapotrzebowana, a pozostałą część jesteśmy w stanie zastąpić wodą deszczową.

Deszczówka jest wodą miękką. Doskonale nadaje się do wykorzystania w pralkach. Możemy zredukować zużycie proszku do prania o połowę, gdyż w takiej wodzie lepiej się on pieni. Unikamy również wytrącania się kamienia wapiennego w pralce. Wykorzystując wodę deszczową do mycia samochodu, podłóg i różnych prac porządkowych, a przede wszystkim do spłukiwania toalet i pisuarów zlikwidujemy problem osadów z kamienia. Woda deszczowa zapewnia również lepszy rozwój roślin w ogrodzie i w domu, gdyż jest ona dla nich zdrowsza.

Jaki dach i rynny
Deszczówkę możemy przechwytywać z dachów, balkonów i tarasów. Jakość deszczówki zależy między innymi od powierzchni i rodzaju podłoża. Najlepsze do przechwytywania wody deszczowej są strome połacie dachowe, szczególnie te pokryte dachówkami lub łupkiem. Gromadzi się na nich najmniej zanieczyszczeń. Przy dachach płaskich problemem mogą być gromadzące się tam liście, brud i wilgoć. Dachy zielone lub pokryte strzechą praktycznie nie nadają się do przechwytywania wody deszczowej, gdyż około 70% deszczówki jest wchłaniana lub wyparowuje. Przy dachach o pokryciu bitumicznym woda może ulec przebarwieniu i tu nie zaleca się wykorzystania jej do prania. W przypadku nowych pokryć z blachy możliwa jest natomiast zbyt duża zawartość metali. W takim przypadku nie powinniśmy wykorzystywać deszczówki w ogrodzie i w pralkach. Nie można korzystać z deszczówki spływającej z dachu pokrytego płytami azbestowo-cementowymi. Ważne jest również zadbanie o odpowiednią czystość systemu rynnowego, gdyż to właśnie za jego pośrednictwem, woda deszczowa trafia do zbiorników i rur. Pamiętajmy, że podobnie jak w przypadku dachów z blachy, również systemy rynnowe mogą przekazywać wodzie nadmierną ilość metali. Wyjątkiem są rynny z tworzyw sztucznych. Założenie na system rynnowy specjalnych kratek, zabezpieczy wodę przed większymi zanieczyszczeniami np. przed liśćmi.

Ile wody jesteśmy w stanie zaoszczędzić
Ilość zaoszczędzonej wody zależy od wielkości instalacji oraz ilości zużywanej wody w gospodarstwie domowym. Przykładowo, w czteroosobowej rodzinie wykorzystującej konsekwentnie wodę deszczową zostanie zużytych od 50 do 120 m3 deszczówki rocznie. Około 80 do 90% wody wykorzystywanej w pralce, toaletach, do mycia podłóg, samochodu i podlewania ogrodu możemy zastąpić wodą deszczową. Pozostała część, w okresach dłuższej suszy, zostaje zastąpiona wodą pitną.

Sposób gromadzenia i rozprowadzania
Najprostszym sposobem gromadzenia deszczówki jest bezpośrednie podłączenie zbiornika do rury spustowej systemu rynnowego. Bez filtrowania zgromadzoną wodę możemy wykorzystać do podlewania ogródka, prac porządkowych i mycia samochodu.  Za pomocą klapy deszczowej przestawianej ręcznie, woda, w zależności od potrzeb i ilości opadów, jest kierowana do beczki lub do kanalizacji. Bardziej komfortową wersję uzyskamy instalując prostą pompę elektryczną. Jeżeli planujemy zastosować deszczówkę z szerszym zakresie warto pomyśleć o tym przy budowie domu. Musimy bowiem zainstalować dodatkowe instalacje wewnętrzne, gdyż woda deszczowa nie może być mieszana z pitną. Specjalistyczne zbiorniki na wodę umieszczane są pod powierzchnią ziemi. W wersjach bardziej komfortowych automatyka pozwala kontrolować poziom wody w zbiorniku. Niedobór wody deszczowej jest uzupełniany wodą pitną, a jej nadmiar jest kierowany do układu rozsączającego.

Zbiorniki na deszczówkę można ustawić na powierzchni ziemi. Są one wykonane z bardzo trwałego i nieprzezroczystego polietylenu, który chroni wodę przed nagrzaniem i światłem. Zapobiega to rozwojowi glonów. Wygodniej jest jednak umiejscowić zbiorniki pod ziemią. Dostępne są zbiorniki o podwyższonej wytrzymałości, które możemy zakopać pod podjazdem do garażu. Jest to dobre rozwiązanie szczególnie dla osób, które mają już założony ogród. Zbiorniki podziemne mają pojemność od 2000 do 9000 litrów i możemy je ze sobą łączyć, by uzyskać optymalną dla siebie wielkość. Zbiorniki naziemne mają 500 i więcej litrów, są różnych kształtów i kolorów - możemy je dobrać do elewacji budynku.

Ile to kosztuje
Koszt instalacji, dzięki której będziemy mogli korzystać z wody deszczowej w domu i w ogrodzie wynosi około 2500 Euro i zwraca się po około 8 latach, przy uwzględnieniu wszelkich nakładów na eksploatację i konserwację. W Niemczech, gdzie systemy takie cieszą się dużą popularnością, koszt ten jest niemal dwa razy wyższy. Przy rosnącej cenie wody inwestycja taka może być coraz bardziej opłacalna, nie wspominając nawet, że jest ekologiczna.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

ODWIEDZIŁO NAS