środa, 18 maja 2011

Koszt budowy domu

Mając na uwadze koszt budowy domu oraz prawie zawsze ograniczone domowe budżety, normalnym wydaje się chęć poznania wszystkich nakładów pieniężnych niezbędnych do przeprowadzki na nowe miejsce. Czy jednak możliwe jest całkowite i dokładne ich wyliczenie? Czy jesteśmy w stanie przewidzieć każdą ewentualność na placu budowy?
Myśląc o inwestycji szukamy konkretnych danych i zapoznajemy się z wszystkimi aspektami budownictwa – na ile pozwala nam własne doświadczenie, wykształcenie czy predyspozycje. Godzinami ślęczymy, oglądając materiały budowlane, technologie, studiując cenniki i pytając znajomych o fachowców. Z pomocą przychodzą także biura projektowe, które podają koszt  budowy domu według danego projektu, wyliczając go co do złotówki! Każdy rozsądnie myślący człowiek musi zadać sobie pytanie: na jakiej podstawie zostało to wyliczone? Czy mój koszt budowy domu jednorodzinnego pokryje się z wyliczeniami biura?
(Jak obliczyć koszt budowy domu?)
(Jak obliczyć koszt budowy domu?)
Zasadniczo proces budowlany możemy podzielić na kilka wyraźnych etapów:
- Prace ziemne i przygotowawcze oraz fundamentowanie
- Stan surowy otwarty
- Stan surowy zamknięty
- Prace wykończeniowe
Dla potrzeb szacunków można przyjąć, że koszt budowy jednego metra kwadratowego powierzchni użytkowej wynosi 2530 zł netto. W przypadku domów „bardziej bogatych” w detal architektoniczny (lukarny, zadaszenia, wielospadowe dachy), cena ta może wzrosnąć. W przypadku domów „prostych” (dwuspadowy dach, okna połaciowe itp.) cena ta może nieco się zmniejszyć.
 • Koszt doprowadzenia do stanu surowego to około 1340 złotych za metr kwadratowy powierzchni użytkowej.
 • Całkowity koszt wybudowania garażu kształtuje się na poziomie 1500 zł za metr kwadratowy, bez ogrzewania, podłóg i ociepleń.
 • Podobną stawkę (1500 zł za metr kwadratowy) należy przyjąć za koszt strychu do adaptacji.
 • Całkowity koszt wybudowania piwnic może być bardzo różny. Nawet w szacunkach. Tutaj indywidualne czynniki – poziom wód gruntowych, rodzaj gruntu, nachylenie terenu – mają decydujący wpływ na koszt, który może się wahać od 2000 do 3000 zł netto za metr kwadratowy.
W tym miejscu należy wspomnieć o praktyce przedstawiania kosztów budowy, wyliczonych co do złotówki. Wystarczy
sobie wyobrazić, że jakiś producent wprowadza promocję na swoje materiały – jest oczywiste w jaki sposób wpłynie to na tak podany kosztorys. Nie można także zapominać choćby o upustach, dość powszechnie stosowanych wśród sprzedawców.
Region kraju ma niebagatelny wpływ nie tylko na koszty materiałów, ale także koszty robocizny. Inaczej będziemy planować wydatki w Warszawie, inaczej np. w Rzeszowie.
Wybór metody realizacji to także bardzo ważna zmienna wśród planowanych kosztów. Budowa systemem zleconym będzie droższa, ale z pewnością zaoszczędzimy dużo czasu. Natomiast budowa systemem gospodarczym pozwoli zmniejszyć budżet, kosztem jednak naszej pracy i wolnego czasu.
Przeglądając powyższe ceny należy sobie uświadomić, że charakter budynku – jego styl architektoniczny oraz sposób
zagospodarowania działki, mają swój niemały udział w ogólnych kosztach. Przykładowo budynek niepodpiwniczony będzie tańszy od podpiwniczonego. Rodzaj dachu determinuje nie tylko charakter bryły, ale ma wpływ na koszty – budynki z dachem dwuspadowym są tańsze od budynków z dachem kopertowym. Realizacja lukarn jest droższa od wstawienia okien połaciowych. Nie można zapomnieć o innych elementach architektonicznych. Przypory, zadaszenia, kolumny, mają wpływ na całość kosztów inwestycji. Zagospodarowanie działki, ogród, droga, rodzaj ogrodzenia, dostępność przyłączy mediów – to wszystko należy uwzględnić szacując wydatki. Generalnie można powiedzieć: im prostszy budynek pod względem detali architektonicznych – tym jego realizacja będzie tańsza.
Przy większości projektów prezentowanych w bazie gotowych projektów DOM.pl podany jest koszt budowy domu. Skąd się biorą prezentowane kwoty dotyczące kosztów budowy pod klucz? Takie wyliczenia opierają się na uśrednieniu wszystkich cen i przyjęciu prostego przelicznika kosztów wybudowania 1 m2 powierzchni użytkowej domu.
projekt domu perla

1 komentarz:

 1. Koszty pod projektami biorą się z kosztorysów, które są przygotowywane na podstawie uśrednionych cen dla wszystkich robót budowlanych.

  Branża budowlana ma to do siebie że dla potrzeb kosztorysowania musiała wprowadzić cenniki, które są raz na kwartał aktualizowane. Tak więc należy zawsze sprawdzić po jakich cenach kosztorys był robiony. Szczególnie że często pod projektem cena jest o wiele starsza np.: z przed roku czy dwóch, wtedy możemy się niemile rozczarować.

  Jeśli kupujemy projekt gotowy, to większość dużych pracowni jest w stanie praktycznie od ręki dodać do niego kosztorys! Taki professional inwestorski kosztorys. Warto do kupić, nie jest drogi (chyba że zamawiamy go od osoby, która musi zrobić go od podstaw) Będziemy mieli w nim czarno na białym jakie materiały, ile czego zużyjemy i jakie koszty.

  Z doświadczenia mogę powiedzieć że taki kosztorys z reguły pokrywa się z rynkiem jeśli chcemy zlecić to firmie. Jeśli sami będziemy chcieli wybudować dom metodą gospodarczą, gdzie część prac zrobimy sami a cześć podzlecimy to okolice ceny netto danego kosztorysu są do osiągnięcia.

  Uśrednianie w praktyce się nie sprawdza, bo rozrzut cen jest ogromny. Przykładowo za m2 elewacji w zależności od tego kto to robi, z czego to robi i jak to zrobi zapłacimy od 70zł do nawet 200!

  Dach dwuspadowy wcale nie musi być tańszy od kopertowego. Przykładowo jeśli wykończenie ma mniejsze znaczenie niż bryła i bardzo zależy nam na dachu kopertowym to można wykończyć go blachą lub gontem. Będzie to dużo tańsze niż dachówka. Można też dać dachówkę betonową, będzie tańsza od ceramicznej. Jak damy karpiówkę to będzie droższe wykonawstwo, itd.

  Tak więc zmiennych od groma :)

  OdpowiedzUsuń

ODWIEDZIŁO NAS