czwartek, 26 maja 2011

CHCESZ WYBUDOWAĆ DOMEK LETNISKOWY???

Kluczowym pytaniem, na które musi sobie odpowiedzieć każdy, kto myśli o budowie domku letniskowego, są jego rozmiary i sposób osadzenia. W myśl prawa budowlanego, każda konstrukcja wolnostojąca, której powierzchnia nie przekracza 25m ² i która nie jest połączona z podłożem za pomocą fundamentów, nie jest traktowana jako budynek, ale budowla i nie wymaga pozwolenia na budowę oraz projektu, a jedynie zgłoszenia budowy w odpowiednim urzędzie.

BUDYNEK CZY BUDOWLA???

W praktyce jednak nie jest tak różowo. Zgodnie z definicją fundamenty to element konstrukcyjny, którego zadaniem jest przekazywanie obciążeń działających na budynek na podłoże gruntowe. Oznacza to, że urzędnicy mogą uznać za fundament zarówno warstwę betonowych bloczków, jak również drewniane belki wkopane w ziemię. Bezpiecznie jest zatem przygotować się na wszystkie procedury urzędowe.

Pozwolenia

Procedury urzędowe w zasadzie niczym nie różnią się od procedur w przypadku budowy standardowego domu jednorodzinnego. Wraz z wnioskiem o wydanie pozwolenia na budowę należy złożyć we właściwym starostwie powiatowym lub urzędzie miasta na prawach powiatu:
  • cztery egzemplarze projektu budowlanego wraz z wymaganymi opiniami i uzgodnieniami. W przypadku sprzedaży domu z gotowych elementów sprzedawca powinien dostarczyć jego projekt. Naszym zadaniem będzie znalezienie projektanta, który sporządzi projekt zagospodarowania terenu, uwzględniając ustalenia planu miejscowego (lub decyzji o warunkach zabudowy);
  • oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane;
  • decyzję o warunkach zabudowy – w przypadku braku aktualnego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Technologia

Kiedy już zdobędziemy wszelkie pozwolenia, możemy przystąpić do budowy. W olbrzymiej większości domki letniskowe buduje się z drewna, stosując konstrukcję szkieletową. Taką konstrukcję można ocieplić wełną mineralną lub styropianem. Coraz popularniejszym rozwiązaniem jest zakup gotowych konstrukcji, co istotnie skraca czas budowy i minimalizuje ryzyko, że drewno użyte do budowy jest niewłaściwe, lub niewłaściwie zakonserwowane. Decydują się na własne rozwiązania musimy zwrócić na takie rzeczy szczególną uwagę.
Istnieje kilka możliwości wykończenia takiego budynku z zewnątrz. Do najpopularniejszych należą: deski drewniane elewacyjne, bale drewniane, siding i płyta OSB z dodatkowym ociepleniem.
Od wewnątrz natomiast ściany możemy wyłożyć: płytami kartonowo-gipsowymi, boazerią drewnianą, albo boazerią PVC lub MDF.
Niezwykle istotnym elementem domków letniskowych jest dach. Tutaj istotne jest, aby materiał służący jako pokrycie dachowe, był trwały i zapewniał dostateczną ochronę, a jednocześnie był lekki i nie obciążał konstrukcji.
Doskonałym rozwiązaniem dla tego typu konstrukcji jest falista płyta Base, lekkie i ekonomiczne pokrycie bitumiczne. Niewątpliwą zaletą płyty jest jej szybki łatwy montaż.
Zanim położymy samą płytę, musimy przybić łaty. Zalecamy łaty o przekroju 5,0 cm x 4,0 cm.
Płyta dostępna jest w trzech kolorach:
  • Czerwonym
  • Zielonym
  • Brązowym
Montaż rozpoczynamy od okapu, płyty układamy w kierunku przeciwnym do przeważającego kierunku wiatru.
Do zamocowania płyt bitumicznych używamy gwoździ systemowych. Na zakładach płyt gwoździe przybijamy w każdej górnej fali. Na łatach pośrednich gwoździe mocujemy na przemian, w co drugą falę.
Alternatywą dla płyty falistej jest Onduvilla, lekkie pokrycie dachowe, wyglądem przypominające dachówkę. Sposób wytwarzania jest identyczny jak w przypadku klasycznej płyty Onduline, której sprawdzona i wysoka jakość gwarantuje całkowitą nieprzemakalność pokrycia.
Technologia montażu w zasadzie nie różni się od płyty Base. Tutaj również zalecamy użycie łat o przekroju 5,0 cm x 4,0 cm.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

ODWIEDZIŁO NAS