środa, 18 maja 2011

Gotowy projekt domu jednorodzinnego – wady i zalety.

W marzeniach widzimy swój nowy dom, idealnie dostosowany do naszych potrzeb, chciałoby się powiedzieć - jak z obrazka. Niestety, przy zakupie gotowego projektu możemy spotkać się kilkoma przykrymi niespodziankami. Co należy zrobić, aby uniknąć rozczarowań? 

Większość osób zdecydowanych na budowę domu wybiera gotowy projekt domu jednorodzinnego. Nietrudno odgadnąć, dlaczego tak się dzieje. Zarówno czasopisma jak i strony www poświecone budownictwu (np. http://www.xella20cm.pl) są pełne pięknych grafik przedstawiających lśniące łazienki, błyszczące parkiety, idealnie przejrzyste okna oraz równiutko przycięte żywopłoty. Trzeba przyznać, że ten chwyt reklamowy zazwyczaj jest skuteczny.

Nie należy jednak z góry potępiać idei kupna gotowego projektu. Jeśli któryś z szerokiej oferty dostępnej na rynku przypadnie nam do gustu, to nie ma powodów by z niego nie skorzystać. Musimy jednak zwrócić uwagę na wszelkie szczegóły proponowanej nam oferty, by uniknąć przykrych rozczarowań. Budowa domu jest inwestycją na lata. W naszym nowym domu chcielibyśmy czuć bezpiecznie i swobodnie, ponieważ będziemy w nim zarówno odpoczywać, spędzać czas z rodziną, a niekiedy także pracować. Nasz dom musi więc spełniać szereg kryteriów, by stał się miejscem z naszych marzeń. Gotowy projekt domu jednorodzinnego może nie spełnić naszych oczekiwań.

Klasyczny przykład – schody na pierwsze piętro, czasem również na drugie. W folderach, czy nawet multimedialnych animacjach występują często schody wąskie i wielokrotnie złamane. Niekiedy nawet są to schody spiralne. Wyglądają cudownie i zajmują mało miejsca. Problem pojawia się wtedy, gdy prezentowany projekt zakłada tylko ten jeden sposób dostania się na górę, co w przypadku np. wymiany mebli po kilku latach może doprowadzić do sporych komplikacji. Trudno także wyobrazić sobie, jak osoba starsza, chora lub niepełnosprawna miałaby dostać się na wyższą kondygnację.

Sprawa może wyglądać podobnie w przypadku naszej nowej, pięknej i przestronnej łazienki do której można się dostać jedynie przechodząc przez cały dom, wzdłuż wielkich okien, które dają szansę przechodniom i sąsiadom na obejrzenie naszej porannej garderoby. Gotowy projekt domu jednorodzinnego potrafi zawierać więcej takich niespodzianek.

Czy jest na to rada? Owszem – wystarczy zachować zimną krew i rozsądek podczas wyboru projektu. A co najważniejsze - pamiętać, że dom ma nam służyć jako miejsce zamieszkania, a nie imponowania znajomym. Architektura nie przez przypadek klasyfikowana jest jako sztuka użytkowa - to, co ładnie wygląda, musi być również praktyczne. A więc, zanim ruszy budowa domu, warto spędzić trochę czasu i zastanowić się, czy ten konkretny, gotowy projekt domu jednorodzinnego jest dla nas naprawdę najbardziej odpowiedni.

1 komentarz:

  1. Wymienione problemy nie dotyczą tylko projektu gotowego, ale każdego. Co za różnica czy projekt będzie gotowy czy zamówiony u architekta? W jednym jak i drugim przypadku musimy aktywnie uczestniczyć czy to w projektowaniu czy wybieraniu projektu gotowego.

    Każdy gotowy projekt posiada rzuty, przekroje a na prośbę można uzyskać dodatkowych informacji od sprzedającego.

    Jak ktoś ma w domu starszą osobę to powinien rozważyć dom parterowy jeśli schody są problemem? Jeśli nie są to na etapie budowy można zastosować praktycznie dowolne schody.

    Po zakupie każdego projektu gotowego należy KONIECZNIE przeprowadzić adaptację do warunków zastanych. Można na tym etapie zmienić między innymi schody, okna, ścianki działowe, nawet nośne jeśli nie zachodzą zmiany w konstrukcji. Można dużo zmienić, nawet konstrukcję dachu, strop itd.

    To nie jest żaden problem. Jedyne co liczy się przy wyborze projektu to jego komfort oraz koszt wybudowania.

    Trzeba patrzeć na to przez pryzmat kosztów budowy oraz utrzymania (a jest tego sporo: podatki, ogrzewanie, prąd, ubezpieczenie itp). Co z tego że zaprojektujemy lub kupimy projekt, który nas doprowadzi do bankructwa albo nie uda się skończyć inwestycji.

    Co do komfortu to musi się podobać zarówno w środku jak i na zew. Wybór z gotowych projektów jest ogromny! Jest w czym wybierać. Koszt jest o wiele tańszy niż projekt robiony przez architekta. Więc lepiej tutaj wskazać różnice niż problemy z tytułu garderoby, jak by ludzie nie mieli innego problemu niż tylko wypatrywać czy wylatujemy z łazienki nago :) lol.

    OdpowiedzUsuń

ODWIEDZIŁO NAS